Menu Close

Priežiūros paslauga

Vaikų priežiūra organizuojama remiantis  dokumentu   Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo Galiojanti redakcija 2024-02-06.

1. DĖL VAIKŲ SVEIKATOS PATIKROS IR VAIKO SVEIKATOS DARŽELYJE

           Švietimo teikėjas, vykdantis ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, turi užtikrinti, kad vaikai ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto [13.5] nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą.

             Vaikai ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą nepriimami, jei turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi utėlių ar glindų.

              Vaikui sunegalavus ugdymo proceso metu informuojami jo tėvai (globėjai, rūpintojai), o esant būtinumui nedelsiant kviečiama greitoji medicinos pagalba. Jei vaikui ugdymo proceso metu pasireiškė užkrečiamųjų ligų požymiai, jis izoliuojamas, kol jo tėvai (globėjai, rūpintojai) atvyks.

                    Nustačius ar įtarus užkrečiamosios ligos atvejį ar (ir) protrūkį, patalpos, įrenginiai, žaislai, inventorius valomi, dezinfekuojami pagal specialistų, vykdančių užkrečiamųjų ligų epidemiologinę priežiūrą ir kontrolę, nurodymus.

2. PASIRUOŠIMAS DARŽELIUI IR VAIKŲ ADAPTACIJA

Vaikų savarankiškumo ir savitarnos gebėjimai.

3. RŪPINIMASIS VAIKŲ FIZINIU IR PSICHOLOGINIU SAUGUMU

Aplinka kuriama vadovaujantis  2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojusia  Lietuvos higienos norma įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Lietuvos higienos norma HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“

Suvestinė redakcija nuo 2024-02-06    AR_2024-02-06-2Parsisiųsti

4. VAIKŲ DIENOS RITMAS DARŽELYJE

Dienos režimo laikymasis turi įtakos ir vaiko psichoemocinei būsenai, nervų sistemai. Sutrikus vaiko dienotvarkei, atsiranda miego sutrikimų, nuotaikos svyravimų, gali būti ir  rimtesnių psichologinių problemų.

Esminiai vaikų dienos ritmo momentai darželyje:

  • Priėmimas (7.00-8.00): Tai ramus laikas, kai vaikai ateina į darželį, bendrauja su pedagogais ir draugais. Pritaikomas kiekvienam vaikui, leidžiant ramiai pradėti dieną.

  • Mankšta (8.10-8.20): Fiziniai pratimai skatina vaikų energiją, stiprina jų sveikatą, gerina nuotaiką ir paruošia aktyviam mokymosi laikui.

  • Pusryčiai (8.30-8.50): Sveikas maistas užtikrina vaiko energiją ir padeda susikoncentruoti veiklose.

  • Aktyvios vaikų veiklos laikas (8.50-11.00): Tai pagrindinis ugdymo laikas, kai vyksta įvairios ugdomosios veiklos: menai, amatai, žaidimai, mokymosi užduotys, kūrybinės veiklos. Tai laikas vaikams mokytis, tyrinėti, atrasti.

  • Priešpiečiai (10.00): Trumpa užkandėlė, palaikanti vaikų energiją iki pietų.

  • Kiemo laikas (10.30-12.00) (priklausomai nuo vaikų amžiaus) Laikas gryname ore, kai vaikai žaidžia, tyrinėja aplinką, sportuoja. Ši veikla lavina fizinius įgūdžius, socialinius gebėjimus, padeda tyrinėti gamtą.

  • Pietūs (11.50-12.30): Pilnaverčiai pietūs suteikia vaikams jėgų, padeda užtikrinti visapusišką augimą.

  • Poilsio laikas (12.30-15.00): (priklausomai nuo vaikų amžiaus ir poreikio). Miego metas arba ramios veiklos laikas, suteikiantis vaikams poilsio, kad jie galėtų atgauti jėgas. Ramybės laikotarpis ypač svarbus mažesniems vaikams.

  • Vakarienė (15.30- 16.00): Maistas, kuris papildo vaikų energijos atsargas po aktyvios dienos.

  • Popietinė veikla ir žaidimai (15.00-17.30): Vaikai gali dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, būreliuose,  žaisti, bendrauti su draugais ar užsiimti pasirenkamomis veiklomis.

  • Einame namo (17.00-17.30): Tai laikas, kai vaikai palieka darželį ir grįžta namo. Bendravimas su tėvais, trumpi pokalbiai apie dienos patirtis, bendradarbiavimas užtikrina sklandžią dienos pabaigą.

  • 17.30 atsakingi žmonės rakina ir priduoda darželį saugos tarnybai. 

5. VAIKŲ BUVIMAS GRYNAME ORE

Kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Vaikų veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai: aplinkos oro užterštumas viršija teisės akte [13.6] nustatytas normas;  oro temperatūra lauke žemesnė kaip minus 12oC; oro temperatūra lauke žemesnė kaip minus 8oC, o vėjo greitis didesnis kaip 2 m/sek;  oro temperatūra lauke 30 oC ar aukštesnė; esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms (pvz., esant labai smarkiam vėjui, labai smarkiam lietui, labai smarkiam snygiui, pūgai, krušai ir pan.).

Tamsiuoju paros metu  darželis vaikų veiklą gali organizuoti tik apšviestose teritorijose.

6. VAIKŲ FIZINIO AKTYVUMO UŽTIKRINIMAS

Aktyvi fizinė veikla  organizuojama kasdien, atsižvelgiant į vaikų amžių ir sveikatos būklę ryto mankštos metu. Pirmadieniais – trečiadieniais 2 kartus per savaitę vyksta kūno kultūros veikla visoms grupėms. Su vaikais dirba mokytojas kūno kultūrai.  Daugiau  informacijos apie vaikų fizinio aktyvumo renginius galite rasti   ČIA ir ČIA

7. VAIKŲ POILSIO LAIKAS

Darželius lankantys vaikai visą dieną praleidžia triukšmingesnėje aplinkoje, atlieka įvairias užduotis (žaidžia, sportuoja, šoka, dainuoja), tad jiems poilsis reikalingas. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, Lietuvoje darželiuose sudaroma  galimybė   vaikams pamiegoti ar pailsėti  dieną. Sprendimą dėl vaiko nemiegojimo priima tėvai. 

Del-dienos-poilsio-organizavimo-darzeliuose

8. VAIKŲ MAITINIMO PASLAUGA

NAUJAS DARŽELIO VALGIARAŠTIS 2024 Nauji_valgiarasciai_svetainei_2024  Parsisiųsti

TEISĖS AKTAS Nuo 2018 m. sausio 1 d. visos ugdymo įstaigos privalėjo keisti valgiaraščius tiek mokyklose, tiek darželiuose, nes įsigaliojo sumažintos kalorijų normos. Patvirtinta nauja Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo redakcija (Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo (2018-04-10 Nr. V-394, TAR, 2018-04-24, kodas 2018-06471) (Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašas), kuri įsigalioja nuo 2018 m. rugsėjo 1 d.

Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašu siekiama sudaryti kuo geresnes sąlygas organizuoti maitinimą švietimo įstaigose.

 Pagal naujas vaikų maitinimo taisykles, nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose negalės būti siūloma pieno produktų su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomųjų ledų, rūkytų mėsos gaminių. Iš valgiaraščių išnyks ir kai kurie karštieji patiekalai, bus draudžiami džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai, padažai su spirgučiais, silkė. Gerinant maistinę vertę, apraše nustatyti didžiausi leidžiami cukrų ir druskos kiekiai bei privalomas skaidulinių medžiagų kiekis vaikams tiekiamuose maisto produktuose ir patiekaluose, priartinant juos prie sveikatai palankių maisto produktų, ženklinamų tarptautiniu „Rakto skylutės“ simboliu. 

  Skatinant daržovių vartojimą, nustatytas reikalavimas, kad garnyras (šviežios ar termiškai apdorotos daržovės, išskyrus bulves) sudarytų ne mažiau kaip trečdalį patiekalo svorio. Taip pat kiekvieną dieną vaikams turės būti siūloma rinktis vegetarišką patiekalą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja ugdymo įstaigoms sudarant sutartis su tiekėjais pirmenybę teikti ekologiškiems, sveikatai palankiems ar nacionalinės kokybės produktams, rinktis trumpąsias maisto tiekimo grandines iš ūkių.

TEISĖS AKTAI
 
 
 
 

Maistas gaminamas darželio virtuvėje. Tėvai turi galimybę pasirinkti kelis kartus per dieną vaikas bus maitinamas, atitinkamai derinant maitinimų skaičių su vaiko buvimo įstaigoje laiku. Už vaikų maitinimo paslaugą mokamas savivaldybės nustatytas mokestis. 

Nauja tvarka įsigalioja nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. ATLYGINIMO DYDŽIO NUSTATYMO UŽ VAIKŲ, UGDOMŲ PAGAL IKIMOKYKLINIO IR (AR) PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAS, IŠLAIKYMĄ TRAKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠAS (2016-03-24) parsisiųsti Adobe .PDF formatu

Nuo 2012 m. lopšelis-darželis  dalyvauja ES programose: „Vaisių vartojimo skatinimas švietimo įstaigose“ ir „Pienas vaikams”.

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa

PATARIMAI

https://www.facebook.com/pienasvaisiai/videos/315349093227384